Tarantino “Marvel Oyuncuları Film Yıldızı Değil” Dedi, Ortalık Karıştı!

Tarantino “Marvel Oyuncuları Film Yıldızı Değil” Dedi, Ortalık Karıştı!

Kasım 24, 2022

93 Okunma

Quentin Tarantino, Marvel oyuncularının film yıldızı olmadığını söyledi: Yıldız olan Kaptan Amerika, Chris Evans değil!

Marvel filmlerini eleştirdikten sonra çeşitli tepkilerin ve eleştirilerin merkezinde kalan son yönetmen Quentin Tarantino oldu. Daha önce Martin Scorsese bu filmler hakkında “sinema değil tema parkı” demiş, sonrasında Guardians of the Galaxy yönetmeni ve Warner Bros’un yeni DC filmleri sorumlusu James Gunn da dahil olmak üzere birçok kişi ona karşı çıkmıştı.

Scorsese’nin süper kahraman filmleri hakkındaki yorumları hala tartışılırken, bu tartışmaya şimdi Quentin Tarantino da katıldı. Her şey, yeni sinema kitabının tanıtımı içi Tom Seguara’nın “2 Bears 1 Cave” adlı podcast programına katılan Tarantino’ya Marvel filmleri hakkında sorulan bir soruyla başladı. “Onlardan nefret etmiyorum. Ama onları sevmiyorum” diyen yönetmen çocukken büyük bir Marvel çizgi roman koleksiyoncusu olduğunu da belirtti.

Tarantino, eğer 20’li yaşlarımda olsaydım “Kesinlikle mutlu olurdum ve onları tamamen severdim” diye ekledi. Ancak neredeyse 60 yaşında olduğunu ve bu yüzden süper kahraman filmlerine karşı daha az hevesli olduğunu söyledi. Bu filmlerle olan probleminin, onların endüstriyi domine etmeleri ve farklı filmlere yer bırakmaması olduğunu açıklayan yönetmen sonrasında tartışmaları başlatan görüşlerini aktardı:

Hollywood’un Marvellaşmasının bir parçası da bu karakterleri oynayarak ünlü olan bir sürü oyuncunun olması. Ama onlar film yıldızı değiller, değil mi? Kaptan Amerika yıldız. Thor yıldız. Bunu söyleyen ilk insan ben değilim, sanırım milyonlarca kez söylendi ama, yıldız olan bu serilerin karakterleri.

2005’te bir oyuncu, Marvel filmleri kadar başarılı bir filmde yer alıyorsa o mutlak bir yıldızdı. İnsanlar yıldızları izliyor, beğeniyor ve onları başka filmlerde de görmek istiyordu. Sandra Bullock ‘Speed’de oynadı ve herkes onun bu filmde harika olduğunu düşündü. Herkes ona hayran kaldı. Heyecanlandılar ve onu başka bir şeyde görmek istediler. Şimdi durum böyle değil. Artık oyuncunun Wolverine’i oynamaya devam ettiğini görmek istiyoruz.

Quentin Tarantino’nun ifade ettikleri daha önce gerçekten de birçok kişi tarafından dile getirildi, bunlardan biri de Marvel Cinematic Evreni’nde Falcon karakterine hayat veren Antony Mackie’ydi. Mackie bir röportajında, eskiden insanların bir Stallone ya da bir Schwarzenegger filmi izlemek için sinemaya gittiğini, şimdiyse Iron Man, Falcon gibi karakterleri izlemeye gittiğini söylemiş ve yeni film yıldızlarının kahramanlar olduğunu bu nedenle de orijinal filmlerin giderek azaldığını belirtmişti.

Anthony Mackie explains it better than Tarantino on the state of Hollywood and movie stars
pic.twitter.com/avHga9Ic7H

— Film Daze (@filmdaze) November 22, 2022

Diğer yandan tüm Marvel oyuncuları Tarantino’yla aynı görüşü paylaşmıyor. “Shang-Chi ve On Halka Efsanesi” filminin başrol oyuncusu Simu Liu, Tarantino’ya ve Scorsese’ye Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla cevap verdi:

Film yıldızı olmanın tek karar mercileri Tarantino ve Scorsese olsaydı, asla 400 milyon doları aşan bir filmde başrol oynama fırsatım olmayacaktı. Film yapma dehalarına hayranım. Onlar aşkın yazarlar. Ama burunlarını bana veya başka birine doğrultamazlar. Hiçbir film stüdyosu mükemmel değildir ve asla olmayacaktır. Ancak, her yerde her topluluktan insanı güçlendiren ve onlara ilham veren kahramanlar yaratarak ekrandaki çeşitliliği geliştirmek için sürekli çaba gösteren bir stüdyoyla çalışmaktan gurur duyuyorum. Ben de ‘Altın Çağ’ı sevdim… ama o bembeyazdı.

If the only gatekeepers to movie stardom came from Tarantino and Scorsese, I would never have had the opportunity to lead a $400 million plus movie.

I am in awe of their filmmaking genius. They are transcendent auteurs. But they don’t get to point their nose at me or anyone.

— Simu Liu (@SimuLiu) November 22, 2022

Liu’nun yorumları tartışmayı büyüttü. Twitter’da aktörün, Tarantino’nun yorumlarını anlamadığını ya da yanlış anladığını belirten kullanıcıların yanı sıra en büyük tepki bu iki yönetmeni kültürel “eşik bekçisi” yani insanlara ulaşacak içeriğe karar veren kişiler olarak değerlendirmesine ve onları ayrımcılıkla suçlamasına geldi.

Disney’in, Scorsese’nin Tibet filmi “Kundun”u, Çin’de tema parkı inşa etmek için sabote etmesi, yani Liu’nun iddiasının aksine asıl karar vericinin Disney gibi büyük stüdyolar olduğu yorumu birçok sinemasever ve endüstrinin içindeki kişiler tarafından dile getirildi. Diğer yandan Liu ise kendine gelen eleştirileri “internet trollerinden korunmaya çalıştığını” söyleyen bir tweetle geçiştirdi.

Real, actual gatekeeping is Disney sabotaging the release of Scorsese’s Kundun (hiring Kissinger to assure the Chinese government it would “die a quiet death”) because Disney wanted to build theme parks there

Gatekeeping is not artists saying your movie sucks

— John Frankensteiner (@JFrankensteiner) November 22, 2022

Yorum Alanı